Uzatvárať obchody, predávať, kupovať či sprostredkovať niečo tretej osobe, to sú bežné činnosti, s ktorými sa stretávame všetci. Každý z nás si uvedomuje, že všetky transakcie musia byť transparentné, ak má byť Zmluva o sprostredkovaní Ezmluva obchod čestný, preto spoliehať sa len na dobré slovo nestačí, ale je dôležité mať všetko podchytené aj na papieri formou zmluvy či dohody.
Každý z nás občas niečo predával, kupoval či vymieňal, a aby si bol istý, že dostane to, čo bolo dohodnuté a budú splnené všetky podmienky, uzatvára zmluvu o predaji, kúpe či výmene, darovaní alebo sprostredkovaní. Pomôcť tretej osobe dostať sa k niečomu je možné sprostredkovaním, a to je zmluva, ktorou môžete poveriť sprostredkovateľa činnosťou, smerujúcou k uzatvoreniu zmluvy medzi vami a treťou osobou.
Vzor takejto zmluvy:
Zmluva o sprostredkovaní
Zmluvné strany
- Obchodné meno, sídlo, IČO, Registrácia, Zastúpenie, (ďalej iba sprostredkovateľ)
2. Meno a priezvisko, Bydlisko, IČO, (ďalej iba záujemca)
Zmluvné strany sa dohodli na uzatvorení tejto Zmluvy o sprostredkovaní v zmysle ust. § 642 a násl. zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v platnom znení, pri splnení predmetov zmluvy v článku I. až III.(uviesť znenie).
Dátum, miesto podpisu Dátum, miesto podpisu
Sprostredkovateľ (meno, podpis) Záujemca (meno, podpis)
Pri uzatváraní takejto zmluvy môžete požiadať o asistenciu odborníka, teda právnika, ktorý vám pomôže s uvádzaním paragrafov a samotnou štylizáciou textu zmluvy, aby bolo všetko v súlade so zákonom a na nič sa nezabudlo. Dôležité okolnosti a skutočnosti musia byť zachytené písomne, iba tak sa vyhnete nepríjemným prekvapeniam, ak dôjde k rozdielnemu výkladu zmluvy niektorou zo zúčastnených strán. Obchodné styky sú totiž najčastejšou príčinou súdnych sporov, takže venujte dostatok pozornosti prevencii, aby všetky vaše uzatvorené zmluvy boli vo váš prospech.