Nezařazené

Internet – šetrič obrovských nákladov

Táto téma sa bude týkať internetu a jeho prepojenia s logistikou. Pomocou sledovania cez net môžme mať prehľad o logistickej činnosti. To znamená vidieť, na akom mieste sa práve daná zásielka nachádza a v akom je stave. Ak nechceme vrážať peniaze do GPS a jej neustálej údržby, využime technológiu Bluetooth Low Energy.

mince

Ja Vám však predstavím voľbu, ktorá nesie názov Internet vecí. Na túto voľbu pristúpila aj letecká firma Airbus. Od tohto roku začal Airbus spolupracovať s firmou UnaBiz, ktorá pomôže leteckej spoločnosti pomocou digitalizácie s údržbou lietadiel.

Doručovateľská spoločnosť DHL sa dokonca odvážila vyhlásiť, že Interne vecí, ktorý by sa využíval na sledovanie majetku, by v logisticke dokázal ušetriť až skoro 2 bilióny dolárov! Áno, technológiu Internet vecí je možné využiť na viacero účelov.

dolary

Touto metódou by sa napríklad dalo regulovať chladenie a kúrenie v skladoch, alebo optimalizovať osvetlenie na šetrnejšiu úroveň.

Fínska firma pracujúca na digitalizácii vyhlásila, že pri kontrolovaní paliva plavidiel a následných opráv, kontrolovaní správnej koordináciie lode, by sa dalo pomocou Internetu vecí ušetriť až 350 tisíc dolárov a to len na jednom plavidle! A to si prosím uvedommne, že spoločnosť vlastní skoro 100 tisíc plavidiel! Čiže cez 30 miliárd by sa ročne určite ušetrilo.

Internet vecí by vraj fungoval v cestnej preprave. Nákladné autá by vďaka tejto metóde boli napríklad včas informované o zápche. Taktiež by sa kontrolovala schopnosť každého vodiča zvlášť a tým menej efektívnym by sa venovala väčšia pozornosť o snahu zdokonaliť ich a zaučiť. Časom by jazdili efektívnejšie a dopravná spoločnosť by mala väčšie zisky.

kabel

Viete o tom, že v súčastnosti používa Internet vecí už 25 miliárd rôznych zariadení? Len do roku 2020 sa predpokladá ešte dvojnásobok. O chvíľu sa teda táto metóda bude využívať takmer na všetko.